Adam Mickiewicz
DZIADY
CZĘŚĆI I, II i IV
oraz wiersz UPIÓR

Reżyseria: Michał Zadara
Teatr Polski we Wrocławiu


Prapremierę arcydramatu Adama Mickiewicza zrealizował w roku 1901 w Teatr ze Miejskim w Krakowie - Stanisław Wyspiański. Od tamtej por y na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji „Dziadów”. Inspirowały one twórców do rozmowy o patriotyzmie, religijności, stosunku do Innego, odrębności, wyjątkowości – słowem tożsamości Polaków. „Dziady” wrocławskiego Teatru Polskiego to pierwsza realizacja tekstu w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz.

(…) Mickiewiczowski tekst, serwowany w dawce, od jakiej odwykliśmy już w polskim, współczesnym teatrze, który nabrał do naszej klasyki ostrożnego – delikatnie mówiąc – stosunku, brzmi całkiem świeżo, a bariera romantycznej stylizacji i języka znika w błyskawicznym tempie.

                                                                    Magda Piekarska, „Gazeta Wyborcza. Wrocław”

Zadara wyzwolił się z bogoojczyźnianego patosu, który zwykle towarzyszy interpretacjom Mickiewicza. Pokazał, że z wieszczem może się mierzyć jak równy z równym. Tradycję potraktował jako punkt wyjścia do współczesnego odczytania tekstu.(…) Obrazki, groteska, przerysowanie – to środki ponadczasowe, które trafiają celnie do współczesnego odbiorcy obrazkowej kultury.

                                                                    Agnieszka Kołodyńska, www.wroclaw.pl

Dramaturgia: Daniel Przastek, Scenografia: Robert Rumas, Kostiumy: Julia Kornacka i Arek Ślesiński,
Światło i wideo: Artur Sienicki, Muzyka: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak,

Obsada: Monika Bolly, Sylwia Boroń, Anna Ilczuk, Dagmara Mrowiec, Janka Woźnicka, Wiesław Cichy Marian Czerski, Bogusław Danielewski, Jakub Giel, Mariusz Kiljan, Rafał Kronenberger, Cezary Łukaszewicz, Michał Mrozek, Edwin Petrykat, Bartosz Porczyk, Adam Szczyszczaj Wojciech Ziemiański i inni

Czas trwania 4 godz. 10 min /2 przerwy/

28 marca 2015, godz. 18:00
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena im. G. Holoubka, PKiN

Ceny biletów:
150/120/100/80/60/50 zł /bilety normalne/
140/130/90/70/50/40 zł  /bilety ulgowe/
wejściówka 25 zł

 

partnerzy.jpg